Projekt spolku S.K. : Nekupuj, adoptuj!

Kolik z Vás má doma nějaké domácí zvířátko? Kolik z Vás má doma třeba kočku nebo psa? A kolik z Vás si právě tu kočku nebo psa adoptovala z útulku? Přemýšleli jste někdy nad tím, že je možná lepší místo kupovaní nějakého přešlechtěného plemena, zajít se podívat do útulku a tam nějakému hafanovi udělat obrovskou radost a zpříjemnit mu několik dalších let jeho života? Většina lidí se řídí trendem, že co je značkové, to je lepší a tohle pravidlo se bohužel uplatňuje i na nákup domácích mazlíčků. Lidé chtějí mít nějakou vznešenou rasu, psa s papírama, aby se mohli chlubit ostatním, co že to mají doma za plemeno.
Takovým chováním, ale podporujeme množírny, kterým vůbec nejde o blaho zvířete, ale především o zisk. Takže pak se stane, že na jednom místě žije třeba několik desítek, někdy i stovek zvířat, kteří mají naprosto katastrofální podmínky pro život. Navíc zvířata z těchto množíren jsou většinou velmi nemocná, nedožívají se vysokého věku a většinu života protrpí právě kvůli zdravotním problémům. Je to pro to, že majitelé množíren se o „chovné“ psy špatně starají, různě je kříží a pak jejich potomci mají velké problémy. Samozřejmě, že se najde pár opravdu dobrých chovných stanic, kde se o psy starají příkladně, ale přiznejme si to, je to opět jen byznys. 

Pokud by tedy lidé více navštěvovali útulky a místo koupě si zvíře adoptovali, množírny by pak přišly o potencionální zisky a možná by i pochopily, že tudy cesta nevede a velké množství zvířat by bylo ušetřeno trápení. Navíc takový pes z útulku Vám bude neskutečně vděčny a stane se Vašim nejlepším přítelem a ochranářem po celý zbytek života, vždy si bude pamatovat, že právě Vy jste mu dali tu druhou šanci a co víc, dali jste mu domov. 

Já sama mám z útulku fenku křížence a můžu říct, že to byla jedna z nejlepších věcí, co jsem mohla udělat. Každý den mi dává najevo, jak moc je vděčná a váží si svého pelíšku a domova. A že je to kříženec? Tím lépe! O to víc je svá a originální a navíc šíleně mazaná. Zkuste se občas třeba zajít jen podívat do místního útulku, vzít nějakého pesana na procházku nebo nějak pomoct, uvidíte, že si Vás tam ti chlupáčí získají a Vy budete mít dobrý pocit z toho, že pomáháte. 

Nebylo by fajn i tady na hradě mít možnost adoptovat si zvíře z útulku? Občas se stane, že se nám tam nashromáždí větší množství opuštěných zvířátek a bylo by hezké, kdyby tady byla možnost adoptovat si je. Ale to už je téma zase do jiného článku…prozatím se s Vámi rozloučím a jak jinak než heslem Nekupuj, adoptuj!

Tímto článkem vyzývám všechny, kteří jsou stejného nebo podobného názoru, aby si do čarostavu na podporu zvířat napsali toto heslo a řídili se jím. Nekupuj, Adoptuj!

Pro spolek S.K. Tessa Di Maristella

5 komentářů:

 1. Celá kampaň Nekupuj,Adoptuj! má obrovský význam. Máme doma psa z útulku a je úžasný <3

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem ráda, Inees, že mame stejný názor. Je super, ze mate pesana z utulku :) jsou úžasní a moc vděční

   Vymazat
 2. Takže, článek možná hezký, kampaň také, ale je tam pár zásadních chyb. Mluvíš o přešlechtěných psech z množíren s papíry. Je ale potřeba u psů rozlišovat MNOŽÍRNU psů bez průkazu původu a CHOVATELSKOU STANICI psů s průkazem původu. Pp jsou totiž spíše záruka kvality. Většina plemen má jako podmínku uchovnění (=zařazení do chovu) různá zdravotní vyšetření a bonitaci. Tohle všechno stojí slušné peníze a pokud oba psi nejsou zdraví a nejsou uchovnění, jsou příbuzní, nebo hrozí např.  epilepsie, tak štěňata průkaz původu (u většiny plemen) nedostanou. Všechna tato vyšetření, potvrzení stojí opravdu hodně peněz. Další poté za krycího psa, posudky, vybavení pro štěňata, očkování,odčervení atd. Proto množírny spíše produkují štěňata bez průkazu původu. Jsou levnější, nikdo se nestará o dědičné nemoci nebo jestli chováte na sourozeneckém páru...

  A tady se dostáváme k jádru problému - kolik zvířat s PP se vyskytuje v útulcích? Málo, velmi málo a pokud ano, tak se většinou dostanou brzy do nových domovů. Oproti tomu, útulky jsou plné kříženců a psů bez PP módních plemen. A proč? Protože někteří lidé stále nechápou rozdíl mezi chovatelskou stanicí a množírnou a nejsou schopní si zjistit něco o psu, kterého si kupují.
  Při adopci si prosím tedy uvědomte, že neřešíte příčinu, ale důsledek a místo toho jednoho pejska brzy do útulku bohužel přibydou tři další.

  OdpovědětVymazat

Zajímá Vás cokoli? Nebo se Vám článek líbil? Vyjádřete to v kometářích a potěšte autora článku!